NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia i wprowadza nas w celebrację Świąt Wielkanocnych. Jest nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, bowiem tego dnia, obok podkreślenia momentu uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, które miało miejsce w tę niedzielę, czyta się Jego mękę poprzez ukrzyżowanie, jaka dokonała się pięć dni później, w Wielki Piątek.

W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmy, które są symbolem „drzewa życia” i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: „Hosanna!” .Tradycyjnie, w Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych.