Jesteśmy Parafią

kosciol_mBp Andrzej Jeż 28 czerwca podpisał dekret powołujący do istnienia parafię w Łękawce

Dotychczasowy rektor ks. Czesław Bachula został pierwszym proboszczem nowej parafii.

Przed podjęciem decyzji bp Andrzej Jeż zasięgnął w marcu opinii Rady Kapłańskiej, która w głosowaniu zaaprobowała wniosek rektora i wiernych należących do kaplicy w Łękawce.

– Po decyzji biskupa tarnowskiego liczba parafii zwiększyła się o jedną i diecezja ma teraz 452 parafie – dodaje kanclerz ks. Robert Kantor.

Kaplica w Łękawce została poświęcona w 1991 roku po 10 latach budowy. Dzieło to wspierał poza miejscowymi mieszkańcami pracujący w Niemczech pochodzący z pobliskiego Szynwałdu ks. dr Stanisław Świdziński oraz wierni powierzeni jego opiece duszpasterskiej. Bardzo znaczący udział w budowie miał również pochodzący z Łękawki, a od lat mieszkający w USA śp. Franciszek Kozioł-Kosowski.

Z funduszy pozostałych po Zmarłym krewni wsparli w sposób bardzo znaczący prowadzoną budowę. Dość wspomnieć, że z tego funduszu sprawiono marmurową posadzkę w prezbiterium, ołtarz główny i ołtarz pod tabernakulum z granitu i marmuru, i takąż samą ambonkę – a ponadto trzy dzwony („Franciszek” – 450 kg, „Stanisław” – 220 kg i „Marya” – 180 kg) wykonane przez Firmę Felczyńskich z Przemyśla, a także wzniesiono metalową dzwonnicę – pisał ks. Eugeniusz Krężel, brat ówczesnego proboszcza w Porębie Radlnej, ks. Mariana Krężla.

Przy kościele pw. MB Częstochowskiej w Łękawce 22 lutego 2009 roku oficjalnie erygowano rektorat. 28 czerwca 2015 roku Łękawka stała się samodzielną parafią.

Artykuł pochodzi z http://tarnow.gosc.pl/doc/2571450.Nowa-parafia-w-diecezji